Uzun dönemde en çok hangi yatırım aracının kazandırdığı küresel konjonktür kadar ülke ekonomisinin yapısı ile de yakından ilgilidir. Türkiye örneğine baktığımızda son 30 yıl, 10 yıl, 5 yıl ve yıllık getiri periyotlarında incelediğimizde farklı sonuçlar çıkıyor.

Uzun dönemde en çok hangi yatırım aracının kazandırdı sorusunun 30 yıllık periyotta reel getiri olarak incelendiğinde hazine faizi en çok kazandıran yatırım aracı gözükürken, son 5 yıllık periyotta dolar ön plana çıkıyor. 5 yıllık periyotta ise borsa kazançları atak yapıyor ve 1 yıllık periyotta döviz en çok kazandıran enstrümanlar arasında yer alıyor.

  1986-2017

    1986-2003   2004-2010    2011-2017

Hazine Faizi

8,6

11,8 7,8 1,2

Mevduat faizi

1,4

-0,4 6,4 1

Borsa

5,6

5,8 10,6

-0,4

Dolar

2,9 3,4 -2,8

7,3

Altın

0,6 -4,1 10,7

3,4

Enflasyon

37,9 63,2 8,3

8,3

Uzun dönemli yatırım yapmayı düşünen ve bu yatırımların en çok kazandıran yatırım aracı olmasını isteyen yatırımcılar için öncelikle yatırım grupları, avantaj ve dezavantajları ve kazandırma mantığı üzerinde duralım.

Uzun dönemli yatırım yapmanın kriterleri

Uzun dönemli yarım yapmadan önce şu soruların cevaplarını belirlemeniz gerçekçi yatırım yapmak açısından önemlidir.

Yatırımcının hangi periyotta yatırım yapacağı, yatırımın tek seferde mi taksitler halinde mi olacağı, yatırım yapıldıktan sonra yatırım miktarının kademeli olarak geri çekilip çekilmeyeceği, katlanabileceği risk seviyesi, getiri beklentisi, yatırım miktarı, yatırımcı profili gibi kriterler üzerinden farklılık gösterir. Ayrıca tüm bu kriterlere dikkat edilse de yatırımlar beklenen getiriyi sağlayabilir çünkü küresel ve yerel piyasa dinamikleri global ve yerel gelişmelere farklı tepkiler verebilir. Biz genel kabul görmüş yatırım kriterleri üzerinden hareket edelim.

Tahvilden borsaya, dövizden altına yatırım çeşitliliği

Yatırımcının önünde tahvil, bono, borsa, döviz, altın, emtia, gayrimenkul, yatırım fonları, gayrimenkul senetleri gibi çok çeşitli seçenek vardır. Bu yatırım araçlarının risk getiri ve likit ilişkileri birbirinden farklılık gösterir.

Borsa likit ve esnek getirilidir

Borsada işlem gören hisse senetlerinin getirileri esnektir ve piyasalarda ki gelişmelerle de etkileşimi yüksektir. Jeopolitik riskler, siyasi ve ekonomik risklerden, yurtdışı piyasalardaki gelişmelerden etkilenirler Aynı zamanda işlem gören her hissenin performansı aynı zamanda ait olduğu şirketin performansı ile yakından ilgilidir. Kar etmeyen bir şirketin hissesine yatırım yapıldı ise borsa yükselse de kar sağlanamayabilir.

Tahvil – bono – mevduat- repo sabit getirili ve likittir

Tahvil ve bono gibi yatırım enstrümanları sabit faiz getirisi sağlar ve likit enstrümanalardır. Handikapları ise sağlanan faiz geliri yüksek enflasyon ortamında reel getiri sağlamayabilir.

Altın geleneksel ve birikim aracı

Altın yatırımı ise dünyada ve yerelde geleneksel yatırım aracıdır. Genellikle korunma ve servet biriktirme amaçlı amacıyla yatırım yapılmaktadır. Riskli dönemlerin cazip yatırım aracıdır fakat istikrarlı dönemlerde düşük risk ve düşük getiri sağlar.

Döviz ülke parasına alternatif yatırım aracıdır,

Ülke parasına güven duyulmayan yüksek enflasyon ve belirsizlik dönemlerde yatırımcının ilk tercihleri arasındadır. Türk yatırımcının en çok tercih ettiği iki döviz kuru ise dolar ve eurodur. Likittir, ekonomik istikrar dönemlerinde getirisi düşük esnek yatırım aracıdır fakat siyasi riskler, enflasyon, ekonomik belirsizler dönemlerinin caziptir.

Gayrimenkul uzun vadeli yatırım aracı

Gayrimenkul yatırımları genellikle kredili ve uzun dönemli seçilen yatırım araçlarıdır. Ekonomik büyümenin olduğu, düşük faiz dönemlerinde yüksek getiri sağlar. Likit olmaması sebebiyle genelde çok uzun vadeli yatırım aracı olarak düşünülür.

GCM’de zengin enstrüman çeşitliliği

Sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM Menkul Kıymetler ‘de yerli ve yabancı hisse senetlerinden ABD tahvillerine, altından pamuğa çok çeşitli emtiada, 502den fazla paritede, dünya endekslerinde, borsa ve VİOP enstrümanlarında yatırım ihtiyaçlarınıza göre çok çeşitli enstrümanda yatırım yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com adresini ziyaret edebilirsiniz.