Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) yatırımcıların spot piyasa risklerini yönetebildiği bir piyasa olmasının yanında aynı zamanda kaldıraçlı olarak işlem yapabildiği ve küçük teminatlar ile piyasaların popüler yatırım enstrümanlarına ulaşma imkanı bulabildiği cazip piyasadır.

Türk sermaye piyasalarının popülitesinin ve yatırımcının ilgisinin her geçen gün artığı VİOP’ta yatırımcı vadeli işlem sözleşmeleriyle Borsa İstanbul’un popüler hisseleri, BİST 30 endeksi, döviz çeşitleri, altın gibi kıymetli madenleri, tahvil ve bonoları, zirai emtiaları dahil finans piyasalarının gözde birçok varlığının getiri fırsatlarına yatırım yapabilir.

VİOP’ta yatırım yaparken ise yatırımcı dostu, kaldıraçlı piyasalarda yurt içinde ve yurtdışında tecrübeli aracı kurumlarla çalışmak çok önemlidir. Tabi sektörde her ne kadar VİOP işlemlerine aracılık eden kurumlar SPK’dan lisanlı olsalar da verdikleri hizmetler kalitesi açısından bazı kurumlar daha fazla seçiliyor. Profesyonel yatırımcılar VİOP işlemlerine aracılık hizmeti verecek kurumları seçerken ise genelde şu hususlara dikkat ediyorlar.

Ücretsiz eğitim

VİOP vadeli, türev, kaldıraçlı, çift yönlü bir piyasa ve türev ürünlerin işlem gördüğünü belirtmiştik dolayısıyla bu piyasada bilinçli işlem ve yapmak yatırımların zarar risklerini azaltarak yüksek getirilere yönlendirmek çok önemlidir. VİOP piyasasında teminat yönetimi, marjin, kaldıraç kullanımı, alım/satım pozisyonları, pozisyonların nemalanması, başlangıç ve sürdürme teminatları, emir çeşitliliği gibi birçok VİOP’a has avantajlı özelliğin yatırımcılar tarafından bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca bu bilgilerin pekiştirilerek işlem tecrübesinin geliştirilmesi de çok önemlidir.

VİOP şirketlerinde sunulan ücretsiz hizmetler arasında VİOP eğitimleri, seminerleri, webinarlar, e-dokümanlar ve basılı yayınlar her kurumda aynı zenginlikte değildir. Yatırımcının tüm sorularına cevap alabileceği VİOP aracı kurumunu seçmesi VİOP’taki başarısına katkı sağlayacaktır.

VİOP deneme hesabı

VİOP piyasasında finansal okuryazarlık kadar önemli olan diğer bir husus ise işlem tecrübesidir. Sektörün ödüllü ve lider kurumları tarafından sunulan VİOP deneme hesabı sayesinde, gerçek piyasa koşullarında, sanal para kullanarak, online 15 dakika gecikmeli fiyatlar üzerinden piyasa işleyişini, işlem gören enstrümanları, işlem platformlarını, emir türlerini öğrenebilir, piyasa fırsatlarını keşfedebilir ve deneyim kazanabilirsiniz.

GCM Meta Trader 5 İşlem Platformu

VİOP piyasasında yatırımcının tüm yatırım ihtiyaçlarına hizmet edebilecek GCM Meta Trader 5 İşlem Platformu ile VİOP piyasasının zengin emir çeşitliliğini uygulayabilir, teknik analiz yapabilir, finans haberlerini izleyebilir, alarm seviyeleri oluşturabilir, piyasa analiz ve raporlarını ücretsiz olarak takip edebilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemleri yaparken emir akışınızı şekillendirebilir ve teknik analiz yapabilirsiniz. Tabi platformu ve grafikleri de kişiselleştirebilirsiniz. VİOP şirketlerinde sunulan ücretsiz hizmetler içinde gelişmiş işlem platformları önemli bir ayrıcalıktır.

Yatırımcının güncel kalmasını sağlayan analiz ve raporlar

Tüm piyasalarda olduğu gibi yatırımcının piyasaları etkileyecek gelişmeleri takip edebilmesi ve güncel kalması başarılı yatırım stratejileri geliştirebilmesi açısından çok önemlidir. Anlık, günlük, haftalık, aylık ve özel raporlar ve özellikle de sektör profesyonelleri tarafından hazırlanan raporlar yatırımcının piyasa davranışlarında çok büyük etkiye sahiptir.

Tüm bu hizmetleri ve çok daha fazlasını, yatırımcısına ücretsiz olarak sunan yatırımcı dostu GCM VİOP ile VİOP piyasasında avantajlı olarak yer alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop ‘u ziyaret edebilir ve alanında uzman danışmanlarından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.