EOS, merkezi olmayan uygulamalar için en güçlü altyapı olma amacıyla Dan Larrimer tarafından geliştirilen Ethereum gibi bir blockchain teknolojisidir.

EOS, ticari ölçekli merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştirilmesine, barındırılmasına ve yürütülmesine olanak sağlayan kripto paradır.

EOS’un diğer kripto paralara göre en güçlü yanı, tüm blockchain tabanlı sistemlere gerekli tüm temel işlemleri desteklemesi görülüyor. Mesela kimlik doğrulama, veri barındırma, güvenli erişim, izin verme, kullanım yönetimi ve dAPPs ile internet arasında erişim sağlama gibi.

EOS’un diğer kripto paralara göre büyük avantaj olarak görülen diğer özelliği ise Ethereum gibi her işlem de maliyet oluşturmaması. Çünkü EOS coin zincirini ücretsiz kullanabilmek için hesabınızda EOS coin olması yeterli.

EOS kullanıcılarını cezbeden diğer bir özellik ise kullanıcıların birbiri ile iletişimde olmaları, dolayısıyla iş uygulamalarının kullanıcılar tarafından geliştirilmesine izin vermesi. Bu işlemleri yaparken ise kullanıcıların birbirini görmesi, işlemlerin şeffaf olması.

Ethereum’dan farklı olarak EOS kullanıcılarının akıllı sözleşmeleri kullanmak zoruna olmaması ve bu işlemlere bağlı olarak yeni maliyetlere katlanmamaları da EOS’un güçlü diğer bir yanı olarak kabul ediliyor.

Ethereum’un pazar payına ortak olma planı

EOS kripto paralar içinde özellikle ethereum’u rakip olarak görüyor ve ethereum’un pazar payına ortak olmayı planlıyor. EOS’un bu iddiasını gerçekleştirme planının altında ise milyonlarca işlemi saniyeler içinde ve ücretsiz gerçekleştirme savı yatıyor. Kripto para uzmanları ise EOS’un bu iddialarını gerçekleştirmesinin bir varsayım üzerine kurulu olduğunu ve hala EOS’un kavramsal olduğunu söylüyorlar.

EOS değerlenir mi?

EOS’un değeri 22 dolar seviyelerini görse de kripto para piyasasında yaşanan yüksek volatilitenin de etkisi ile 5 dolar seviyelerini de görmüş durumda. EOS’da istikrarlı bir yükselişten bahsetmek için uzmanlar kripto paranın hedeflerini gerçekleştirme de hala önünde çok yol olduğu belirtiliyor. Mevcut durumda piyasada 1 milyon EOS jetonundan 560 bin adeti işlem görüyor. EOS’un değerini etkileyecek unsurlardan biri de EOS da uygulanacak olan halka arz politikası.

EOS nasıl alınır satılır?

Günlük ortalama 1 milyar doları aşan işlem hacmi ile dikkat çeken EOS şimdilik yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşı karşıya fakat uzmanlar kripto paranın performans kalıcılığının bu bir iki sene içinde netleşeceğini söylüyor. Diğer taraftan bu kripto para da yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar için ise EOS alıp satmanın birçok yolu var. Mesela Binance ve Kucoin borsalarından alınıp satılabilir.

Zengin enstüman çeşitliliği ile yatırım avantajı

Dünya piyasaları ile yatırımcı arasında köprü görevi gören sektörün lider kurumu GCM Menkul Kıymetler’in küresel piyasa tecrübesine dayanan üstün müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile avantajlı yatırım fırsatlarını yakalayın! Daha fazla bilgi için Kurum’un www.gcmforex.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.