Finans piyasalarında başarının temelinde finansal okuryazarlık ve tecrübe yatıyor. Gerek küresel piyasalarda gerekse yerel piyasalarda başarılı olmuş ünlü finans gurularından gelen en büyük ve ortak tavsiye hep aynı: Bilinçli yatırım ve denenmiş işlem stratejilerine odaklanmak. Bunun için ise deneme hesapta öncelikle pratik yapmak. İşte tam bu nokta VİOP yatırımcısının karşısına VİOP deneme (demo) hesap çıkıyor.

Türkiye’de çok bilinmeyen ve sektörün lider ve öncü kurumları tarafından ücretsiz olarak sunulan VİOP deneme hesabı, VİOP yatırımcısı için eşsiz bir deneyim sunuyor. Peki, VİOP demo nedir?

Türk sermaye piyasalarında çok bilinirliği olmamakla birlikte Türkiye’de ilk kez GCM tarafından ücretsiz olarak sunulan VİOP demo hesabı, VİOP yatırımcısı için oluşturulmuş simülasyon bir hesaptır. Yatırımcının VİOP piyasasını, piyasanın işleyişini, piyasada işlem gören enstrümanları tanımasını, pratik yapmasını amaçlamaktadır. VİOP piyasası fiyatlarını 15 dakika gecikmeli olarak izleyen VİOP deneme hesapta yatırımcı sistemde kurum tarafından yüklenmiş 100.000 TL sanal para ile birebir piyasa ürünleri üzerinde sıfır maliyetle ve risksiz olarak pratik yapma imkanı bulmaktadır.

VİOP demo, daha net bir ifade ile VİOP tecrübesi ve pratiği olmayan, işlem gören enstrümanların piyasa hareketlerini izlemek ya da denenmemiş işlem stratejilerini test etmek isteyen VİOP yatırımcılarının pratik yapabildikleri sanal hesaptır.

VİOP demo hesabın gerçek hesaptan en büyük farkı VİOP demo hesap sanal ve simülasyon bir hesaptır. VİOP demo hesapta gerçek değil sanal para ile işlem yapılır. Dolayısıyla sanal para ile işlem yaptığınız için kayıp riskiniz oluşmaz. Bu durumda kayıplarınız ve karlarınız da sanaldır. Aynı zamanda demo hesapta pratik yapmak için gereğinden fazla özgürsünüzdür. Gerçek hesapta ki 100.000 TL’lik işlem hacmi ile sanal hesaptaki 100.000 TL’lik işlem hacmi aynıdır. Dolayısıyla sanal hesapta gerçek piyasa fiyatları üzerinden özgürce piyasa test edilebilir.

VİOP demo hesabın faydaları

VİOP demo hesap yatırımcıya risk almadan sanal ortamda piyasayı ve piyasada işlem gören ürünleri tanımak için eşsiz bir fırsat sunar. Yatırımcı kaybetme riski olmadığı için de birçok yatırım stratejisini risk almadan deneyebilir. Yine risk almadan ve sıfır maliyetle öngörü ve yeteneklerini geliştirebilir.

VİOP’ta işlem gören farklı risk ve getiri seviyelerine sahip piyasa davranışlarını birbirinden farklı bir çok yatırım aracını tanıma ve test etme imkanı bulur. Mesela, bu piyasada pariteler, hisse senetleri (Akbank, Garanti…), finansal göstergeler (endeksler) emtialar (pamuk, mısır, buğday…) kıymetli madenler (gram altın, ons altın…) gibi birçok yatırım aracı işlem görür. Tabii, VİOP piyasasının kaldıraç etkisi ve çift yön piyasa özellikleri ile. İşte VİOP demo hesapta bu enstrümanların hepsinde pratik yapma avantajı bulur, kaldıraç etkisini test eder, çift yönlü işlemleri deneyimler.

VİOP deneme hesabın avantajları nelerdir?

-VİOP deneme hesabı sıfır maliyetle hiç risk almadan sınırsız pratik imkanı sunar.

-VİOP piyasasının işleyişini ve bu piyasada işlem gören ürünler hakkında bilgi sahibi olunur, aynı zamanda pratik yapılarak yatırımcı kendisini geliştirir.

-VİOP demo hesabında fiyatlar piyasayı 15 dakika geriden izler. Böylece piyasa stratejileri 15 dakikalık gecikmeli birebir fiyatlar üzerinden uygulanabilir.

-VİOP piyasasında kullanılan emir türleri, kaldıraç, çift yönlü işlem avantajı, kısa-uzun pozisyonlar, kısa ve uzun pozisyon stratejileri, teminat yönetimi gibi piyasaya has özellikler hakkında bilgi sahibi olunurken yatırımcı kendini bu ve diğer konularda risksiz bir şekilde test avantajı bulur.

-Teknik analiz imkanı; VİOP deneme hesapta fiyatlar 15 dakika geriden takip ederek güncellenir dolayısıyla geçmiş fiyat bilgileri izlenebilir, güncel fiyatlar üzerinden teknik analizler yapılabilir. Eğer yatırımcı teknik analiz konusunda yeterli bilgi sahibi değilse teknik analiz metotlarını uzmanların verdiği ücretsiz eğitimler üzerinden takip ederek VİOP hesapta teknik analiz pratikleri yapabilir, kendinizi geliştirebilir.

-VİOP demo hesabı Türkçe’dir anlaşılması kolaydır ve özelleştirilebilir.

-VİOP demo hesap ücretsizdir.

Peki bu kadar çok avantaj sağlayan demo hesaba sahip olmak zor mu? Çok kolay. GCM VİOP’un web sitesi üzerinden ücretsiz olarak VİOP demo hesabını oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız demo hesaba kullanıcı bilgilerinizi girmeniz hesap açabilmeniz için yeterlidir.  Bilgi için GCM VİOP’un müşteri temsilcileri ve uzmanları yardım alabilirsiniz.