Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) yatırım yaparken işlem maliyetleri, karlılığı artıran veya azaltan bir unsur olarak karşınıza çıkabilir. VİOP’taki yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcıların aracı kurum seçimlerini etkileyen VİOP komisyon oranları, yatırımlarınızın karlılığını etkilemektedir. İşlem hacminiz yüksek ya da kısa vadeli işlem yapıyor hatta sık al/sat yapıyorsanız VİOP komisyon oranları daha da önemli hale gelmektedir.

VİOP komisyon oranları neden önemlidir?

VİOP’ta hisse senedinde veya diğer varlıklarda işlem yapıldığını düşünelim. Mesela, altın fiyatlarında ya da Dolar/TL paritesinde öngörüleriniz çok güçlü olsun. Altın fiyatlarını etkileyen gelişmeleri çok iyi analiz ediyor ve kurumunuzun analiz raporlarının da desteği ile başarılı stratejiler üretiyor olun. Hatta altın varlıklarında günlük olarak al/sat sıklığı yüksek olsun. Bu durumda yatırımcının karını etkileyen en önemli etken VİOP komisyon oranlarıdır.

Komisyon oranları kurumdan kuruma değişir

VİOP piyasasında işlem yapan profesyoneller aracı kurum seçerken kurumun güçlü mali yapısı, gelişmiş teknolojik altyapısı, profesyonel uzman desteği dışında VİOP komisyon oranları üzerinde durmalarının önemli sebepleri olduğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü kurumdan kuruma değişen VİOP komisyon oranları aynı zamanda yapılan işlem hacmi oranına göre de farklı skalalarda uygulanabilmektedir. Mesela; dolar/TL kontratında ayda 100 lot işlem hacmi yapan yatırımcı ile ayda 10 lot alım/satım yapan yatırımcıya uygulanan VİOP komisyon oranları farklılık göstermektedir. Hatta ayda 1.000 lot işlem yapan yatırımcının VİOP komisyon oranı çok daha düşüktür. Diğer taraftan ara kurumların uygulayabilecekleri komisyon oranları çizelgesi ise alt ve üst limit olmak üzere Borsa İstanbul tarafından belirlenmiştir. Dolayısıyla VİOP komisyonlarınızın karlılığınızın üzerindeki etkisine dikkat edin!

VİOP komisyon oranları neden sıfırlanamıyor?

VİOP’ta işlem yapan hatta işlem hacmi çok yüksek olan yatırımcılar VİOP komisyon oranlarını sıfırlamak isteyebiliyorlar. Aracı kurumların uyguladıkları VİOP komisyon oranlarının sıfırlanması mümkün değil çünkü aracı kurumların da VİOP işlemlerinden dolayı maliyetleri söz konusu. Aracı kurumların Borsa İstanbul’a VİOP üyesi oldukları ve her bir VİOP işlemi için ödemek durumunda oldukları giderleri var. Aracılık faaliyetlerinden dolayı elde ettikleri gelirlerin vergisi vs giderler komisyon giderlerinin sıfırlanmasını mümkün kılmamaktadır.

VİOP komisyon maliyetini nasıl düşürülür?

VİOP’ta yatırım yaparken komisyon maliyetlerini artırmamak da stratejiler arasındadır. VİOP komisyon maliyetlerini düşürmek için öncelikle kurumunuzun piyasa ile rekabete uygun komisyon uygulaması olup olmadığını sorgulamalısınız.

VİOP komisyon oranları kurumdan kuruma değişmekle birlikte müşterilere özel olarak da düşürülebilmektedir. VİOP komisyonunuz yüksek ise kurumunuzla tekrar konuşun.

Toplam işlem hacminiz artıkça komisyon tutarınız artacaktır. Pozisyon açılırken ve kapanırken ödenen komisyon oranları işlem sıklığı artıkça kar marjını düşürecek, karı azaltacak hatta sıfırlayacaktır. İşlem yaparken komisyon maliyetlerini de alım/satım maliyetlerinize eklemeyi ihmal etmeyin.

VİOP profesyonelleri ile komisyon maliyetlerini yönetebilirsiniz!

VİOP’ta daha düşük maliyetler ile yatırım nasıl yapılır konusunda daha fazla bilgi almak için GCM VİOP ile iletişime geçebilir ya da www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.