Türk sermaye piyasalarının gözde piyasaları arasında yer alan VİOP’ta ilk defa yatırım yapacak olan yatırımcılar için VİOP yeni bir dünyadır. Yatırımcı kendisi için yeni olan bu piyasada bulunma ve işlem gören varlıklarda yatırım yapma kararında çekimser kalabilir. “VİOP ne kadar güvenli” bakış açısını geliştirebilir. Ki bu çok doğaldır.

VİOP ne kadar güvenlidir? Sorgusu sadece VİOP’ta yeni olan yatırımcıların geliştirdiği bir bakış açısı değildir aynı zamanda VİOP’ta oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar için de geçerlidir. Yatırımcı kendisi için yeni olan bu piyasa ve işlem gören varlıklarla ilgili yeterince bilgisi olmaması çekimser da yatırımcının VİOP fırsatlarından mahrum kalmasına neden olur.

VİOP’ta işlem gören altın gibi kıymetli metallerde, emtialarda, hisse senetlerinde, borsa endeksinde, tahvil veya fonlarda ya da döviz varlıklarında işlem fırsatlarını güvenli olarak değerlendirebilirsiniz.

VİOP her eğitim ve gelir grubundan yatırımcıların güvenle herhangi bir bürokratik engele takılmadan işlem yapabildiği bir piyasadır. Yine VİOP’ta fiyatlar düşerken veya yükselirken kaldıraç etkisinden faydalanarak yatırım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda fiyatlar yükselirken de düşerken de kazanmak mümkündür. Çünkü fiyatların hem düşüş yönüne hem de yükseliş yönüne yatırım imkânı mevcuttur. Mesela fiyatların düşeceğini öngörerek altın vadeli işlem sözleşmesinde satım pozisyonu açıp daha düşük fiyattan pozisyonunuzu kapatabilirsiniz.

VİOP piyasasında SPK denetimi

VİOP piyasasının yatırımcıya cazip gelen piyasa özellikleri, faaliyeti, işlem kuralları, işlem gören enstrümanların tanımları gibi birçok unsur da Sermaye Piyasası kanununa göre düzenlenmiştir. Dolayısıyla yatırımcı tüm enstrümanlarda güvenle işlem yapabilir.

SPK lisanslı olan VİOP şirketlerini seçin

VİOP işlemlerine aracılık eden aracı kurumlar ise SPK’dan VİOP işlemlerine aracılık yetkisi bulunan kurumlardır. SPK’dan lisanslı olmayan aracı kurum bu piyasada işlemlere aracılık edemez. Kurumların ise lisans alabilmeleri için SPK tarafından belirtilen sermaye yeterlilik rasyosu, teknolojik altyapı, çalışan personelin niteliği ve faaliyet alanları tanımlanmıştır. Yine yatırımcı hesapları müşteri nam ve adına Takasbank bünyesinde muhafaza edilir. Bu çerçevede de yatırımcı VİOP ne kadar güvenlidir tereddütünü rahatlıkla aşar.

İnternet güvenliğine dikkat edin

VİOP piyasasında bütün işlemler internet üzerinden gerçekleştiği için, seçtiğiniz VİOP şirketinin internet güvenlik sertifikasını mutlaka kontrol edin. Bu sayede internet kaynaklı siber tehditlerden yatırımlarınızı korumuş olursunuz. GCM VİOP dünyanın en güçlü yeni nesil altyapı teknolojilerine sahiptir.

VİOP ne kadar güvenli noktasında hala emin olmadığınız detaylar var ise dostu ve ödüllü GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz.

Tüm sorularınızın cevaplarını aldıktan sonra VİOP piyasasında işlem yapmak için GCM VİOP ailesinde yer alarak yatırımlarınızı yönlendirebilirsiniz. VİOP piyasası ve yatırımcılar arasındaki iletişimi en verimli şekilde sağlayan GCM VİOP, gelişmiş ve güvenli VİOP işlem platformları sayesinde yatırımlarınızı zaman ve mekan sınırlaması olmadan yapmanızı sağlıyor.

GCM VİOP’un her yatırımcısına sunduğu üstün ve özel hizmetler ile yatırımlarınıza yön vermek için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.