Emtia borsalarının işlem hacmi ile hisse senetleri piyasaları karşılaştırıldığında küresel rakamlar emtia borsalarının hisse, döviz ve tahvil piyasalarının gerisinde kalmamaktadır. Türkiye’de ise emtia borsalarının geçmişi çok eski olmasına rağmen halen istenilen seviyelere ulaşamamıştır.

Emtia borsalarından etkin faydalanan Türk yatırımcıların dışında kalan büyük bir kesim emtia varlıklarının da işlem gördüğü VİOP’ta yatırım yapmanın avantajlarının farkında değildir. Diğer taraftan emtia ticareti yapan iş adamları, ziraat ile uğraşan çiftçiler dahil çok geniş bir segment emtia nedir ve ülkemizde alımı ve satımı gerçekleşen emtialar hangileridir bilgisine sahip de değildir.

Emtia borsalarında emtia ticareti yapmak spot piyasa emtia riskini yönetmek isteyen kurumsal ve bireysel yatırımcılar için öncelikle emtia nedir ve ülkemizde alım ve satımı gerçekleşen emtialar hakkında temel bilgilerin üzerinden geçelim.

Emtia nedir?

Emtia; ticari değeri olan mal anlamına gelmektedir. Mesela; parayla alınıp satılan tüm ürünler emtiadır. Emtia borsalarında işlem yapmanın spot piyasalara göre yatırımcıya sunduğu bir dizi avantaj vardır. Mesela küçük teminatlarla yatırım imkanı, fiyatların yükselişine ve düşüşüne yatırım imkanı sağlayan çift yönlü işlem imkanı, düşük maliyet, vadeli işlem imkanı sadece emtia borsalarında işlem yapmanın avantajlarından birkaçıdır.

Ülkemizde alımı ve satımı gerçekleşen emtialar

Emtia borsalarının belkemiğini oluşturan altın, gümüş gibi kıymetli madenlerden oluşan emtialar, buğday, mısır, pamuk gibi ekonomiye katkısı yüksek olan zirai ürünlerden oluşan emtialar piyasaların aşına olduğu ve emtia ticaretinin en yoğun olduğu varlıklardır. Zirai borsaların, kıymetli madenler borsasının dışında artık gayrimenkul borsaları ve hayvan borsaların da artık yatırımcılar için yeni emtia ticareti mecraları arasına katıldı.

Ülkemizde alımı ve satımı gerçekleşen emtialar

Emtia ticareti genellikle her ülkenin ekonomisinde payı fazla olan ürünlerde yapılmaktadır. Mesela kakao, soya, pirinç gibi. Türkiye ekonomisinde ise buğday, pamuk, fındık, çay gibi, zirai emtiaların borsası gelişmekle birlikte VİOP’ta işlem gören zirai emtialar ise Anadolu buğdayı (WHTANR) ve Makarnalık buğday (WHTDRM) olarak ikiye ayrılmaktadır. Yine Ege pamuk da (COTAGE) borsada işlem gören zirai emtialar arasındadır. VİOP Türkiye’de emtia ticaretinin ve vadeli piyasaların gelişmesi ve yatırımcı ilgisine bağlı olarak işlem gören emtialar artacaktır.

VİOP’ta işlem gören zirai emtiaların dışında metal emtia olarak İskenderun çelik hurdası HMSTR), kıymetli madenler kategorisinde ons altın (XAUUSD) gram altın (XAUTRY) olmak üzere iki çeşittir.

Vadeli borsa olan VİOP’ta ülkemizde alım-satımı gerçekleşen emtialarda oluşan fiyat harekelerinin yarattığı kar fırsatlarını değerlendirebilir, spot piyasa risklerinizi yönetebilirsiniz.

Emtia yatırımı, ülkemizde alım-satımı gerçekleşen emtialar hakkında daha fazla bilgi almak ve VİOP’ta emtia yatırımı yapmak istiyorsanız daha fazla bilgi almak için sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un web sitesi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.