Vadeli işlem sözleşmesi belirli standartlardaki bir malı veya finansal değeri belirli bir fiyattan ve belirli bir vadede alma yada satma yükümlülüğü veren sözleşmelere denir. Vadeli işlem sözleşmelerinde parite, emtia, endeks, hisse senedi, değerli metaller, enerji ürünleri, tahvil ve bonolar dayanak varlık olarak işlem görmektedir.

Vadeli işlem piyasalarında şu amaçlarla işlem yapılmaktadır:

Korunma (hedge) Amaçlı İşlem Yapanlar: Spot piyasada pozisyonu olup, fiyat riskinden korunmak isteyen yatırımcılar gelecekteki fiyatı sabitlemek amacıyla vadeli işlem piyasasında işlem yaparlar.

Spekülatörler: Spekülasyon amaçlı işlem yapan yatırımcılar fiyat hareketlerinden kazanç sağlamak üzere risk alırlar. Spekülatörler bu suretle piyasaların likit olmasını sağlarlar.

Arbitraj Amaçlı İşlem Yapanlar: Aynı anda, aynı vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasalar arasındaki fiyat farklarından veya spot piyasa ile vadeli piyasa arasındaki fiyat farklılıklarından faydalanarak kar elde etmek amacıyla yapılan işlemlerdir. Aynı anda bir piyasada alım, diğer piyasada satım yapıldığı için açık pozisyon taşınmamakta, yani herhangi bir risk alınmamaktadır.