Yatırımcı Vadeli işlem Ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) direkt işlem yapamaz, aracı kurumlarda VİOP müşteri hesabı açması gerekmektedir. Şöyle ki; VİOP emirleri borsaya uzaktan erişim bağlantısı aracılığı ile Borsa İstanbul VİOP üyesi banka ve aracı kurumların web siteleri, işlem platformları veya mobil platformlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Ayrıca VİOP müşterisi olunan banka ve aracı kurumların müşteri temsilcilerine ileterek de alım ve satım işlemleri yapılır.

VİOP’ta alım ve satım işlemlerinin yapılması için banka ve aracı kurumlarda VİOP müşteri hesabı açılması ise çok kolaydır. Risk Bildirim Formu, VİOP çerçeve sözleşmesi, kimlik beyanı ve ikamet beyanı ile VİOP müşteri hesabı açılır. Peki,  VİOP’ta işlem yapılması için gerekli olan prosedürler nelerdir?

Risk Bildirim Formu Düzenlenmesi

Aracı kurumlar, müşterilerinin birincil veya ikincil piyasa işlemlerinde aracılık yapmadan önce, şirketin paylarının Gelişen İşletmeler Piyasası Listesine kabul edilme durumları, Gelişen İşletmeler Piyasası ve Pay Piyasası arasındaki farklılıklar, piyasa danışman uygulaması ve Gelişen İşletmeler Piyasasında işlem görecek enstrümanlara yatırım yapmanın oluşturabileceği riskler konusunda yatırımcıları bilgilendirmekle yükümlüdür. Bu sebeple VİOP’ta herhangi bir aracı kurum ile işlem yapmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından belirlenen risk bildirim formunu imzalamak zorundadır.

Yatırım Gerçekleştirme ve Teminat Yatırma

Yatırımcı VİOP’taki gelişmeleri değerlendirerek veya işlem yapılan aracı kurumda çalışmakta olan uzmanlara danışarak belirlemiş olduğu enstrüman veya enstrümanlar için alım-satım kararı alır. Piyasada verilen karar sonrası risk kontrolü yapıldıktan sonra işleme onay verilmesi için Takasbank’ın belirlediği miktarda yatırımcının hesabında teminat bulunması gerekmektedir. Aksi halde yatırımcının hesabı için teminat tamamlama çağrısı yapılmaktadır.

Tüm bu kriterleri uygun olarak yerine getiren her yatırımcı aracı kurum aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirebilir. Yatırımcı verdiği emrin eksiksiz olması için; emrin alım yönümü yoksa satım yönümü olduğunu, kaç adet sözleşme aldığını/sattığını, aldığı/sattığı sözleşmeyi ve sayısını, almak veya satmak istenen sözleşmenin fiyatını, emir türünü, yöntemini ve süresini belirtmesi gerekmektedir.

VİOP’ta yatırımcılar internet üzerinden evde, işte ve tatilde bile işlem yapabiliyor. Ayrıca diğer piyasalardan faklı olarak yatırımcılar fiyatlar hem düşerken hem de yükselirken yatırım getirisi elde edebilmesini sağlayan çift yönlü işlem özelliği ve küçük miktarlarla bile yüksek hacimli yatırım yapabilmesini sağlayan kaldıraç sisteminden faydalanabilmektedir. Birikimlerinizi değerlendirmek ve yön vermek isterseniz daha fazla bilgi almak ve pratik yapmak için yatırımcı dostu GCM VİOP’tan ücretsiz deneme hesabı açabilir; sanal para ile pratik yapabilirsiniz.