VİOP kelimesi, Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası’nın baş harflerinden oluşmaktadır. Türev ürünler olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü VİOP, Borsa İstanbul bünyesindedir.

Döviz, hisse, tahvil, bono, kıymetli madenler, emtialar dahil yatırımcıların tüm sermaye ve menkuller risklerini yönetebildikleri VİOP’ta 30’dan fazla vadeli işlem sözleşmesi ve opsiyon işlem görmektedir.

VİOP nedir sorusunun yatırımcı için diğer bir cevabı ise spot piyasalarda işlem gören hisse, döviz, faiz, altın, emtia gibi enstrümanların risk yönetimini yapabilecekleri organize bir piyasa olmasıdır. Mesela dolar borcu olan yatırımcının VİOP’ta dolar alım pozisyonu alarak dolardaki ani fiyat artışlarına karşı korunabilir. VİOP yine Borsa İstanbul’da hissede olan yatırımcının VİOP’ta aynı veya benzer enstrümanda daha düşük teminatla ters pozisyon stratejisini uygulama imkanının olması yatırımcı için ciddi bir avantajdır.

VİOP’ta risk yönetimi amaçlı hedge işlemi yapan yatırımcı sayısı spekülatif yatırımcının gerisinde kalmıştır. Her ne kadar vadeli türev piyasalar hedge amaçlı oluşmuş ise de bugün kurumsal ve bireysel yatırımcılar için kaldıraç etkisinden faydalanarak daha az teminatla yüksek hacimli işlemlerin yapıldığı bir piyasada olmuştur. Yatırımcı bu piyasada fiyatların düşeceğini öngördüğünde açığa satış işleminde olduğu gibi kısa pozisyon açarak fiyat düşüşlerinden faydalanabilmektedir.

VİOP Nedir? Video Anlatım;


VİOP diğer piyasalara göre birçok farklılıklar da içermektedir. Mesela 10:1 ile 20:1 arasında değişsen kaldıraç kullanılarak işlem yapılmaktadır. Böylece küçük teminatların daha yüksek hacimli enstrümanların kar potansiyellerinden faydalanması sağlanmaktadır. Mesela yatırımcı spot piyasada 10 bin TL’de elde ettiği yüzde onluk getirinin aynısını VİOP’ta 1’e 10 kaldıraç kullanarak 1000 TL’lik yatırımla elde etme potansiyeline sahiptir.

Türkiye ekonomisinde zirai ürünlerin payı yüksektir. Ekonomide büyük paydaya sahip olan pamuk, buğday gibi zirai ürünlerde yatırımcı bu piyasada hedge yapabilir. İklimsellikten etkilenen zirai ürünlerde ziraatçı ciddi risk altındadır. İşte bu noktada ziraat ile uğraşan ya da alım ve satım faaliyetinde bulunan tüccarların aylar önceden VİOP’ta pozisyon alarak risklerini yönetmesi mümkündür.

VİOP kuyumcular içinde geleneksel yatırım aracı altından vazgeçmeyen yatırımcılar içinde cazip bir piyasadır. VİOP’ta gerek kurumsal gerekse geleneksel yatırımcılar altında hem fiyatların düşüşü hem de yükselişi yönünde işlem yapabilir.

Yatırımcılar bir potansiyel yatırım fırsatları sunan VİOP’ta hesap açmak ve işlem yapmak da bir o kadar kolaydır. GCM VİOP işlem platformunda tek tuşla online olarak alım ve satım işlemi yapabilirler.

VİOP’ta yatırım yapmak isteyen fakat işlem tecrübesi bulunmayan yatırımcılar demo hesapta pratik yapma imkanına sahiptir. Aynı zamanda sektörünün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP‘un profesyonel VİOP eğitim kadrosu tarafından verilen ücretsiz seminerlere ve webinarlara katılarak ya da e-VİOP eğitim kitapçıklarını okuyarak bilgi edinebilirler.