VİOP’ta metal vadeli işlem sözleşmeleri kategorisinde işlem gören çelik hurda (HMSTR) emtiasına yatırım, sektörden olmayanlar için ilginç bir deneyim olabilir. Dünyada çelik emtiasına spekülatif ve hedge amaçlı yatırımlar, büyük işlem hacmi rakamlarına ulaşsa da halihazırda Türk sermaye piyasaları için yeni bir yatırım modelidir.

VİOP’ta işlem gören çelik hurda metal vadeli işlem sözleşmesi,10 ton çelik hurdasını yaklaşık 1:9 kaldıraçla alma ve satma hakkı verir. Böylece düşük maliyet, çift yönlü işlem, kaldıraç, standart kontrat büyüklüğü gibi birçok avantajlı VİOP piyasa özelliği eşiğinde çelik hurda metal vadeli işlem sözleşmesi trade edilebilir.

VİOP’ta metal vadeli işlem fırsatları

VİOP’ta çelik hurda metal vadeli işlem sözleşmesinde işlem yapmak isteyen yatırımcılar bu ürün ile hem spot piyasa risklerini yönetebileceklerini aynı zamanda spekülatif fiyat hareketlerinde faydalanacaklarını bilirler.

VİOP’ta çelik hurda metal vadeli işlem sözleşmesinde oluşan yatırım fırsatlarını ilk defa deneyimlemek isteyen yatırımcılar için ise çelik hurda sektörünün ne kadar önemli olduğuna dikkat çekelim.

Türkiye dünya çelik hurda ticaretinin beşte birini tek başına ithalat ettiği düşünülünce çelik ithalatçılarının döviz risklerine karşı risklerinin de ne kadar fazla olduğu daha net anlaşılır.

Küresel metal borsalarında işlem hacmi 6 trilyon dolar

VİOP’ta çelik hurda metal vadeli işlem sözleşmesi yatırımcıları için fiyatların takibi, gelecek fiyatların öngörülmesi ve fiyatların daha istikrarlı olmasına yardımcı olur.

Dünyanın en gelişmiş metal borsası Londra Metal Borsası (LME), dünyanın en iyi metal piyasası olması ve iki milyar tonu geçen işlem hacmi ile yıllık 8,1 trilyon dolar cirosu ile metal fiyatlarının yüzde 98’ine referans olmaktadır.

Çelik hurda fiyatları dahil tüm metal fiyatlarının istikrarlı işlem görmesine katkı sağlayan türev metal borsaları ve ürünleri özellikle metal ticareti yapanlar için risk yönetiminde önemli avantajlar sağlarlar. Mesel LME borsasında işlem gören bir yıllık çelik sözleşmelerinden kütük çelik vs…fiyatların çıkarılması ile bulunur ve  dünya hurda çelik fiyatları için önemli referans noktasıdır.

Tabii, dünya hurda çelik borsalarında olduğu gibi VİOP’ta çelik hurda metal vadeli işlem sözleşmeleri de risklidir. Bu çerçevede VİOP metal sözleşmelerinde işlem yaparken VİOP piyasası tecrübesi, ürün tecrübesi, güncel rapor ve analizler üzerinden uzman desteği ile yatırım yapmak yatırımcının kayıplarını sınırlayacak daha bilinçli işlem yapmasına katkı sağlayacaktır.

VİOP’ta metal vadeli işlem sözleşmeleri özellikleri

VİOP’ta çelik hurda metal vadeli işlem sözleşmesinde işlem yapmak için öncelikle sözleşme özelliklerinin bilinmesi önemlidir;

Ürün Kodu HMSTR                                     Kontrat Adı F_HMSTR

Dayanak Varlık: HMS 1&2 80:20 CFR İskenderun Çelik Hurdası Endeksi

Fiyat Kotasyonu: 1 Ton çelik hurdasının Amerikan Doları cinsinden değeri virgülden sonra iki basamak olarak ifade edilir

Sözleşme Büyüklüğü 10 Ton                                    Yaklaşık Kaldıraç 1:9

Minimum fiyat adımı 0,01 ABD Doları                     İşlem Saatleri 09:30 – 18:15

GCM VİOP avantajları ile yatırım imkanı

VİOP’ta metal vadeli işlem sözleşmelerinde ve diğer vadeli işlem sözleşmelerinde oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirmek ve daha bilinçli işlem yapmak için GCM VİOP avantajları ile tanışın. Daha fazla bilgi için GCM VİOP web adresi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edin!