Borsadan büyük kazançlar sağlayan yatırımcıların hikayelerinin hepsinde aynı strateji vardır. Düşük fiyattan almak ve fiyatlar yükselince satmak. Aslında bu strateji kadar borsada kazandıran ve çok güçlü olan başka bir strateji vardır; o da borsa düşerken kazanç sağlamak.

İlk başta borsa düşerken kazanç sağlamak görüşü size yanlış bir bilgi gibi görünebilir hele de tecrübeli bir borsa yatırımcısı değilseniz. Evet borsalarda fiyatlar düşerken kazanç sağlama ile fiyatlar yükselirken kazanç sağlamanın başarı oranı aynıdır.

Borsa düşerken kazanç sağlamada tek kriter

Borsada düşerken kazanç sağlamanın tek kriteri fiyatların yönünü doğru tahmin etmektir. Fiyatların yükseleceğini doğru öngördüğünüzde fiyatların yükselişinden kazanç sağlarsınız. Eğer fiyatların düştüğü ortamda siz fiyatların yükseleceği fikri ile alım pozisyonu açtınız ise piyasa ile terste kalacağınızdan zarar edersiniz. Bu strateji herkesin bildiği düşükten al yüksekten sat stratejisidir.

Borsada düşerken kazanç sağlanacağı stratejisi birçok yatırımcının yabancı olduğu bir konudur. Bilgi sahibi olan birçok yatırımcı ise bu stratejiyi kullanmaya cesaret edemez. Aslında borsa düşerken kazanç sağlama stratejisi çok basittir. Yatırım araçlarının fiyatını olumsuz etkileyecek ekonomik, siyasi, jeopolitik gelişmeler olacağı beklentisinde yatırımcı hisse senedi piyasasında açığa satış yaparak, VİOP tarafında ise satım (kısa-short) pozisyonu açar. Beklenen negatif veri ya da gelişme olduğunda fiyatlar düştüğünde yukarıdan sattığı varlığı daha düşük fiyattan alım yaparak pozisyonu kapatır ve aradaki fark kadar kazanç sağlar.

Borsa İstanbul Pay Piyasasında fiyatlar düşerken kazanç sağlama

Borsa İstanbul Pay piyasasında fiyatların düşeceği öngörüsü ile yatırımcı açığa satış işlemi yapar. Elinde olmayan hisse veya endeksi ödünç olarak satar. Tabi borsada işlem gören tüm menkul kıymetlerin açığa satış işlemlerine konu olması için gerekli düzenlemeler Borsa İstanbul tarafından yapılmıştır. Açığa satış yapılacak menkul kıymet listesi; PÖİP, NYİP ve YİP hariç tutularak Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören tüm payları ve BYF’leri kapsayacak şekilde belirlenmiştir. Dolayısıyla Yıldız Pazar, Ana Pazar, GİP ve KYÜYÜP’te işlem gören paylardan A ve B Grubuna dâhil olanlar ile BYF’ler hem kredili hem de açığa satış işlemlerine konu olabilmektedir

Borsa İstanbul Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) fiyatlar düşerken kazanç sağlama

VİOP piyasasında fiyatların düşüşüne yatırım imkanı sunan satım (short –kısa) pozisyon yatırımcının fiyat hareketinin yönünü doğru öngörmesi ile başarıya ulaşır. Yatırımcı aynen alım pozisyonunda olduğu gibi satım pozisyonunda da kaldıraçlı, çift yönlü, düşük başlangıç maliyetli, esnek yatırım stratejileri ile tüm ürünlerde fiyatların düşüşüne yatırım sağlayarak kazanç elde edebilir.

VİOP’ta fiyatların düşüşünden kazanç sağlamak amacı ile açılan satım pozisyonunun kapanışı ters pozisyon olan alım pozisyonu ile kapatılır. Unutmayın satım pozisyonu satım pozisyonu ile kapanmaz. Satım pozisyonunu satım ile kapatmak isterseniz taşınan satım pozisyonu sayısı artar.

Borsa düşerken kazanç sağlamanın hukuki yönü

Borsada fiyatlar düşerken kazanç sağlanmasına imkan sunan açığa satış işlemi ve satım pozisyonu açmanın kuralları SPK tarafından tanımlanmıştır. Belirlenen kriterler doğrultusunda piyasaların sağlıklı işleyebilmesi, hedge (risk yönetimi) için piyasaların taşıması gereken önemli özelliklerdir. Yukarı yönlü fiyat hareketlerinde olduğu gibi kazançlar aynı kurallara tabidir. Yine VİOP’ta fiyatlar düşerken kazanç sağlamak amacıyla açılan satım pozisyonunda nema kazanılması da piyasanın ayrı avantajıdır.

Borsada fiyatlar düşerken nasıl kazanç sağlanır konusunda GCM Menkul Kıymetler’in profesyonel kadrosundan bilgi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için https://www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edin!