Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda (VİOP) başarılı olmak için yatırımcıların dikkat etmesi gereken piyasa bilgileriyle birlikte stratejiler yatırımcı profiline göre değişiklik ve derinlik gösterir. VİOP’ta da diğer finansal piyasalarda geçerli olan “bilgi güçtür” deyimi bu piyasada da başarılı olmanın önemli bir anahtarıdır.

VİOP’ta türev, vadeli ve kaldıraçlı varlıkların işlem görmesi, yatırımcının bu piyasada finansal okuryazarlığa daha fazla ihtiyaç duymasına neden olur. Öyle ki VİOP müşterisi olunan kurumun yatırımcının gerek finansal okuryazarlığına gerekse piyasayla ilgili güncel kalmasına katkısının ön plana çıktığı VİOP’ta aracı kurum hizmetlerinin niteliği ve niceliği müşterinin işlem stratejilerine değer katar.

VİOP’ta yatırımcının finansal okuryazarlığını geliştirilebilmesi ve işlem pratiğini artırabilmesi açsından ise aracı kurumlar tarafından sağlanan ücretsiz hizmet çeşitliliği fazladır. Fakat bu hizmetlerin neler olduğunun ve nasıl faydalanacağının bilinmemesi yatırımcının VİOP’ta başarılı işlem stratejileri geliştirmesine ket vurmaktadır.

VİOP’ta başarılı olmak için nelere dikkat etmeli konusunda birkaç unsur ön plana çıkmaktadır.

VİOP’ta başarılı olmak için nelere dikkat etmeli?

Aracılık hizmeti alınan kurum

VİOP piyasasında da yatırımcı işlemlerini bir aracı kurum üzerinden borsaya iletir. Yatırımcının direkt borsada işlem yapamaması nedeniyle hizmet alınan aracı kurumun mali yapısı, teknolojik altyapısı, profesyonel uzman desteği, analiz ve raporların sıklığı ve tutarlılığı, ücretsiz VİOP eğitim ve demo hesap desteği, hizmet kalitesi, vizyon ve misyonları dahil birçok husus yatırımcıya önemli avantajlar sağlar.

VİOP ücretsiz eğitim desteği

VİOP’un türev, vadeli ve kaldıraçlı bir piyasa olduğuna daha önce değinmiştik. VİOP piyasasının diğer finans piyasalarının farklı olması sebebiyle piyasa özellikleri, piyasada işlem gören ürünler, piyasa terimleri, işlem platformu, emir büyüklükleri gibi konuların öğrenilmesi gerekir.  Bu çerçevede yatırımcı VİOP’ta bilinçli işlem yapabilmesine katkı sağlayacak webinar- seminer- e-eğitimler, dijital ve yazılı argümanlar dahil VİOP piyasasının doğru tanınmasına ve işlem stratejisine katkı sağlayacak tüm eğitim argümanlarının bulunması önemli avantajlar sağlar. VİOP yatırımcısının VİOP’ta başarılı olabilmesi için VİOP eğitimleri ve özellikle VİOP eğitimlerinin sektörün uzmanları tarafından verilip verilmesi sorgulanmalıdır.

VİOP demo hesap

Sektörün lider kurumları tarafından geliştirilen VİOP demo hesap yazılımları yatırımcının sanal para ile gerçek piyasa koşullarında simülasyon hesapta işlem pratiği geliştirilebilmesi açısından çok önemlidir.

VİOP demo hesap lot büyüklükleri, fiyat adımları, başlangıç teminatları, çift yönlü işlem imkanı, işlem gören enstrümanların piyasa hareketleri, işlem platformu gibi birçok konuda hem pratik kazanılmasına hem de yatırımcının kendisini test etmesine katkı sağlar. VİOP’ta altın kontratları, buğday kontratları, döviz kontratları, hisse kontratları ya da tahvil kontratları gibi çok geniş yelpazede varlıkta yatırım yapılabilir. Aynı anda emtialarda, döviz çiftlerinde, hissede, endekste, elektrik kontratlarında, faizde kısaca başarılı bir portföyü oluşturmak için tüm enstrümanlarda yatırım yapılabilir. Güzel olanı ise bu kadar çeşitli varlıkta aynı işlem platformunda yatırım yapılabilmesi ve bu işlemlerin kaldıraçlı olmasıdır. İşte bu noktada yatırımcı VİOP demo aynı zamanda aracı kurumun da hizmet kalitesini de ölçümleyebilir. Sektörün lider ve ödüllü kurumlarından GCM VİOP, VİOP demo hesap hizmeti yatırımcının hizmetine ücretsiz sunmaktadır.

Analiz ve rapor sıklığı ve çeşitliliği

VİOP piyasası da diğer finans piyasaları gibi küresel piyasalardaki ekonomik, siyasi jeopolitik gelişmelerden etkilenir. Bu etkileşim yatırım fırsatları yaratabileceği gibi kayıp risklerini de barındırır. Dolayısıyla yatırımcının güncel kalabilmesi çok önemlidir. VİOP aracı kurumlarının  araştırma birimleri tarafında  üretilen analiz ve raporlar yatırımcıya önemli referanstır. Aracı kurum raporlarının anlık, günlük, haftalık, aylık yada özel dönemlerde hazırlanma sıklığı ve analiz yapılan enstrüman çeşitliliği gibi hususlar yatırımcının elini güçlendirir. VİOP’ta başarılı olabilmek için tüm bu hususlara dikkat edilmelidir.

VİOP’ta yatırım kararı alırken dikkat edilmesi gereken tüm konularda bilinçli işlem yapılması misyonu ile hizmet veren GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için GCM VİOP’un www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.