Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) hisse senedinden altına, rubleden dolara kadar çok farklı özellikte finansal ürünün işlem görmesi yatırımcının “VİOP piyasasında işlem yaparken hangi para birimi ile işlem yapmalıyım” sorusunu yöneltmesine neden olur.

VİOP’ta ons altın gibi kıymetli maden sözleşmelerinde ya da EURUSD’de gibi parite sözleşmelerinde veya yabancı endekslerde işlem yapan yatırımcı da VİOP piyasasında hangi para birimi veyahut hangi para birimleri kullanılır sorusunu yöneltiyor. Aslında bu sorunun tek cevabı var. Şöyle ki; Viop piyasasında işlem yapılırken TL kullanılır çünkü VİOP Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren organize bir piyasadır. Ayrıca yatırımcıların risk yönetimi ile birlikte sermaye piyasalarından faydalanması amacına hizmet etmesi VİOP’ta  TL kullanımını destekler.

VİOP’ta işlem yaparken özellikle yabancı endeks-kur-altın vadeli işlem sözleşmelerinde hangi para birimi ile işlem yapılacağının bilinmemesi aslında normaldir. VİOP’ta paritelerde, emtialarda, endekslerde veya faiz ürünlerinde daha net ifade ile VİOP’ta işlem gören tüm ürün gruplarında yatırım yaparken TL kullanılır.

VİOP’ta tüm işlemlerde TL kullanılır mı?

VİOP’ta işlem yapılan enstrümanın başlangıç teminatı farklı para birimi (dolar gibi) olduğunda VİOP müşteri hesabında serbest TL bakiyesi TCMB döviz kuru üzerinden başlangıç teminatına çevrilir. Mesela 2018 Haziran vade ons altın kontratının başlangıç teminatı 75 dolardır. Piyasada ons altın sözleşmesinde fiyat hareketleri dolar üzerinden gerçekleşirken müşteri portföyünün değeri, kar artışı ve kayıplar müşteri hesabına otomatik TL değeri üzerinden yansır. Yatırımcı 1 kontratta diyelim 2 dolar kar elde etti ise 2 dolar TCMB dolar kuru üzerinden TL’ye çevrilerek hesapta görünür.

Yine VİOP’ta farklı para birimleri üzerinden değer gören enstrümanlarda pozisyon kapatılırken pozisyon ilgili para biriminden kapatılır fakat VİOP müşteri hesabında TL olarak yansır.

VİOP’ta nema gelirleri de TL üzerinden hesaplanır

VİOP piyasasında VİOP müşteri hesabında serbest bakiyelerin TL üzerinden Takasbank’ta müşteri nam ve hesabına saklandığı, tüm pozisyonların müşterinin portföyüne TL üzerinden yansıdığını belirtmekte fayda var. Ayrıca tüm TL nakit pozisyonlarda nema geliri elde ederken TL üzerinden gelir elde edilir.

VİOP piyasasında işlem yaparken kullanacağınız para birimi her zaman TL’dir bu durum pozisyon karı ve zararı hesaplanırken de değişmez. Kar/zarar tutarı kur üzerinden TL’ye çevrilir ve hesaba TL olarak geçer. Aynı durum komisyon giderleri için de geçerlidir.

VİOP piyasasında işlem yaparken hangi para birimi ile işlem yapılmalı konusunda daha fazla bilgi için GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop ‘u ziyaret edebilirsiniz.