2018 yılına global ekonomide büyüme beklentilerinin yukarı yönlü revize edildiği ve 2017’ye göre daha iyimser bir tablonun ekonomik açıdan ön planda olacağı bir yıl olarak bakılıyor. OECD’nin 2018 yılı global ekonomide büyüme beklentisini bir önceki yıla göre 0.2 puan artırarak 3.7’ye taşıdığını görüyoruz.

2018 yılı için Türk ekonomisinde de büyüme beklentisi bir önceki yıla göre yine ortalama 0,4 oranında artırılarak 3,9 olarak ifade ediliyor. Dünya Bankası, Türk ekonomisinde büyümeyi yüzde 4’ün altında öngörürken hükümetin beklentisi yüzde dördün üzerinde çünkü AB ile ihracatta beklentiler bir önceki seneye göre daha karamsar olmakla birlikte yeni global pazarların büyümeye katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Türk ekonomisinde 2018 yılında iyimser beklentilere bazı ekonomistler ise farklı bakıyor. Jeopolitik riskler, seçim çalışmaları, dolarda değerlenme beklentileri ve küresel borsaların çok değerli hale gelmiş olması piyasalar açısından riskli bulunuyor.

VİOP yatırımcısı için 2018 yılı

VİOP yatırımcısı için ise 2018 yılı doğru stratejiler ile birleştiğinde kazançlı bir yıl olabilir. Özellikle VİOP’ta fiyatların hem düşüşüne hem yükselişine yatırım yapılabilmesi volatil piyasa hareketlerinde yüksek kazançlı potansiyel getiri fırsatları oluşturacaktır. Diğer taraftan daha az teminatla kaldıraç etkisinden faydalanarak yüksek hacimli işlemler yapılabilmesi küçük teminatların da bu piyasadaki getiri fırsatlarından pay almasını sağlayabilir.

2018’de VİOP yatırım fırsatları neler olacak sorusunun cevabı daha çok doğru stratejiler ile varlık fiyatlarının yönünün doğru öngörülmesinde saklı. Diğer taraftan çift yönlü fiyat hareketlerinden çok yukarı yönlü fiyat hareketlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için ise VİOP’ta aynı anda döviz, hisse senedi, endeks, ons altın ve gram altın, buğday ve pamuk gibi emtialar, yabancı borsa endeksleri, tahvil ve bono gibi varlıklara yatırım imkanının olması yatırımcının portföy çeşitlendirmesine imkan veriyor.

2018’de VİOP yatırım fırsatları neler olacak sorusunun diğer bir cevabı ise uzmanlardan geliyor. 2018’de her ne kadar Türkiye kırılgan ekonomiler arasında gösterilse de ekonomide kamu bilançosu ve güçlü bankacılık sektörü lokomotif durumunda. Reel sektörde pozitif büyüme beklentisinin borsada işlem gören hisselerin karlarına olumlu yansıyacağı belirtiliyor.

2018’de VİOP yatırım fırsatları neler olacak sorusunun diğer bir cevabını ise kur hareketleri sebebiyle Merkez Bankası’nın faiz politikası ile yönetmeye çalışabileceği dolayısıyla da faiz getirilerinin de ilgi çekeceği belirtiliyor.

Tabii 2018’de VİOP yatırım fırsatları neler olacak sorusuna spot piyasa risklerini hedge etmek isteyen kurumsal ve bireysel yatırımcılar için de bakmak gerekiyor. VİOP’ta çift yönlü işlem imkanı ve kaldıraç sisteminden faydalanarak maliyet avantajı ile hedge etmek mümkün olacak.

2018’de VİOP yatırım fırsatları neler olacak sorunuz hakkında daha fazla bilgi için sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un alanında profesyonel ekibinden yardım alabilir, web adresi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.