Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) kaldıraç kullanımı, piyasanın yatırımcıya sunduğu avantajlı özellikler arasında ilk sırada yer alıyor. VİOP yatırımcısının da bu piyasada olmasının en temel sebepleri arasında kaldıraç kullanımı geliyor.

VİOP’ta kaldıraç kullanımı küçük yatırımların yüksek hacimli işlemlerden pay almasını sağlarken diğer taraftan küçük teminatların da yatırıma yönlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda spot piyasa risklerini de çok daha az teminatla yönetme fırsatı sunuyor.

VİOP’ta kaldıraç kullanımı gerek kurumsal gerekse bireysel yatırımcının işlem sermayenin üzerinde bir pozisyon ile hedge yapmasına imkan sunuyor. Bu arada VİOP’ta kaldıraç kullanımının yatırımcıya sağladığı yatırım fırsatları ile kayıp risk oranı aynı dolayısıyla yatırımcının kaldıraç kullanımında daha bilinçli olması gerekiyor.

Küresel piyasalar dahil olmak üzere tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde işlem yapan yatırımcılar kaldıraç kullanımında başarılı olamıyor. Bilinçli yatırımcılar VİOP’ta kaldıraç kullanımıyla yatırım gelirlerini artırırken, tesadüfi ve bilinçsizce yapılan yatırımcılar da ise kaldıraç kullanımı çok riskli hale gelebiliyor.

VİOP’ta kaldıraç kullanımına dair, işlem yaptığı vadeli işlem sözleşmelerinde kaldıraç oranlarını, kaldıracı nasıl kullanacağını, teminat yönetimini bilmesi elzem niteliğinde.

VİOP’ta kaldıraç nedir? Diğer piyasalardan farklı mıdır?

VİOP’ta kaldıraç kullanımı yatırımcının sermayesinin kaldıraç oranı katına kadar yatırım yapabilmesidir. Mesel 1’e 2 kaldıraç demek teminatını 1.000 TL iken 2.000 TL’lik yatırım yapabilmesi anlamına gelir. Diğer bir söylemle 2.000 TL’lik bir varlıkta 1.000 TL ile yatırım yapabilir anlamındadır.

Spot piyasa da yatırımcı teminatıyla (sermayesinin) birebir aynı oranında yatırım yapabilir. Oysa spot piyasada sermayesinin üstünde yatırım yapabilmesi için kredi kullanması veya borçlanması gerekmektedir.

VİOP’ta kaldıraç kullanımıyla yapılan yatırımlarda kaldıraç oranı yatırımcı fiyat hareketlerinin zaman zaman daha yukarı veya aşağı kaldıraç oranlarını çekmekle birlikte ortalama 10:1 ile 20:1 arasındadır. Yani 10.000 TL’lik bir varlığa 1000 TL ile yatırım yapabilirsiniz. Ya da diğer bir deyişle 1.000 TL ile 10.000 TL’lik bir varlıkta alım veya satım işlemi yapabilirsiniz. Çünkü VİOP endeks kontratlarında ortalama 1:10 kaldıraç kullanarak işlem yapmak mümkündür.

VİOP’ta kaldıraç kullanmanın avantajları nedir?

VİOP’ta kaldıraç kullanımın en belirgin avantajı spot piyasaya göre birikimlerinizle daha fazla yatırım yapılmasına olanak sağlamaktadır. Spot piyasada 1.000 TL ile 1.000 TL’lik gram altın yatırımı yapabilirsiniz. VİOP’ta gram altın kontratlarında kaldıraç oranı 1:10’dur. Dolayısıyla 1.000 TL ile 10 bin TL’lik gram altın yatırımı mümkündür.

VİOP’ta kaldıraç kullanımın diğer bir avantajı ise risk yönetimidir. İthalat veya ihracat yapan bir iş adamını düşünelim. Dolarda oluşabilecek ani fiyat hareketleri karlılığını artırabileceği gibi zarar riskini de artırabilir. VİOP’ta spot piyasa göre çok daha az teminat ile VİOP’ta kaldıraç kullanarak bugünden altı ay sonrası için pozisyon alarak risklerini yönetebilir. Tabi VİOP’ta kaldıraç kullanımının yatırımcıya sağladığı birçok avantaj vardır.

VİOP’ta kaldıraç kullanmanın dezavantajları nedir?

VİOP’ta kaldıraç kullanımı avantajlı olduğu oranda risklidir. Çünkü kayıp riski ve kazanç imkanı aynıdır. Kaldıraçlı işlem yapan yatırımcı kaldıraç sisteminin kazanç fırsatları kadar aynı oranda kayıp risklerini de içerdiğini unutmamalıdır.

VİOP’ta kaldıraç oranları sabit midir?

VİOP’ta kaldıraç kullanımı otomatik olarak sistem tarafından yapılmaktadır. VİOP’ta işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde ne kadar kaldıraç kullanılacağı Borsa İstanbul tarafından belirlenmiştir. Alım ve satım işlemi yapan yatırımcı işlem platformunda herhangi bir ayarlama yapamaz. Sermaye Piyasası kanunlarına ve Borsa İstanbul yönetmeliğinde belirlenen kriterlere göre her varlık için tanımlanmış teminat miktarları ve kaldıraç oranları üzerinden işlem yapabilir. Kaldıraç oranının aşağı veya yukarı esnemesi teminatların sözleşmenin aktif olduğu süre içinde sabit olması fakat fiyatının düşmesi veya yükselmesi sebebiyle değişmektedir.

VİOP’ta GCM VİOP farkı ile yatırım yapın!

VİOP’ta kaldıraç kullanımı imkanlarından etkin olarak faydalanmak VİOP’ta teminat yönetimi stratejilerini ve çok daha fazla VİOP piyasasına özel bilgiyi öğrenmek için bilinçli yatırımcı misyonu ile hizmet veren GCM VİOP’un uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.